Praca w hotelachWORK UK – program edukacyjny

WORK UK to program edukacyjny skierowany do studentów, absolwentów i wszystkich młodych osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, które znają język angielski na poziomie komunikatywnym i planują wyjazd do Wielkiej Brytanii w celu odbycia płatnych/niepłatnych praktyk zawodowych w sektorze hotelarsko – gastronomicznym.

Na program WORK UK składa się:

– przygotowanie praktyczno-kulturowo-językowe, które odbywa się w formie e-learningu oraz
– wyjazd na praktyki (pełnopłatne) do hotelu/restauracji w Wielkiej Brytanii (jeżeli nie masz zorganizowanego miejsca – Organizator przedstawi Ci ofertę pełnopłatnej praktyki w hotelu/restauracji!).
– opieka i wsparcie w trakcie pobytu i pomoc językowa podczas kursu
– pomoc w organizacji dojazdu
– ewaluacja praktyk i cerytyfikat

WORK UK dostępny jest przez cały rok.
– Kurs e-learning trwa 2 tygodnie (zobacz więcej o kursie),
– wyjazdy do Wielkiej Brytanii  (jeżeli miejsce zapewnia kontrahent) są możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy.

Program polecany jest szczególnie studentom i absolwentom turystyki i hotelarstwa, choć mogą w nim uczestniczyć wszyscy, niezależnie od zainteresowań i wykształcenia.

WORK UK dlaczego warto?:
– Dyplom ukończenia kursu w j angielskim wraz z opisem jego elementów stanowi Twoją przewagę w trakcie starania się o pełnopłatne praktyki/sezonową pracę w hotelach i restauracjach w UK.

Dlaczego? Większość studentów i absolwentów nie tylko z Polski, ale i całej Europy kierunków nie związanych z sektorem hotelarskim, którzy starają się o pełnopłatne praktyki w Wielkiej Brytanii nie jest do tego przygotowanych. Mają trudności w zrozumieniu podstawowych zasad panujących w hotelu, trudności w aklimatyzacji w nowym środowisku, problemy ze słownictwem specjalistycznym – z tego powodu hotele coraz mniej chętnie przyjmują na praktyki młodych ludzi.

– Jesteś zabiegany, sesja, egzaminu, zaliczenia….. studenckie życie. Wiemy jak ciężko znaleźć czas. Work UK – kurs e-learning jest prowadzony w formie elektronicznej – tylko od Ciebie zależy kiedy zapoznasz się z materiałami szkoleniowymi i jak dużo czasu poświęcisz na ćwiczenia. Dostęp do strefy kursanta masz 24h/dobę przez 2 tygodnie, a po tym czasie otrzymasz pakiet materiałów zawierający omawiane zagadnienia oraz słowniczek specjalistycznych słówek i zwrotów.
– będziesz przygotowany do stawienia czoła rzeczywistości. Konto w banku, zasady podróżowania, wynajem mieszkania, czytanie ogłoszeń prasowych, wizyta u lekarza, załatwianie podstawowych formalności – wydaje się błahostką. Ale w obcym kraju i anglojęzycznym środowisku, kiedy sytuacja wymaga od Ciebie samodzielności – nie trudno jest stracić głowę nawet jeżeli Twój angielski jest na bardzo wysokim poziomie.
– Szybko się zaaklimatyzujesz posiadając praktyczną wiedzę dotyczącą życia, pracy i kultury Wielkiej Brytanii
– otrzymasz ofertę pełnopłatnej praktyki w hotelu na terenie Wielkiej Brytanii, jeżeli nie organizujesz jej sobie sam
– otrzymasz certyfikat ukończenia praktyk w konkretnym hotelu/restauracji – CERTIFICATE IN WORK EXPERIENCE (Uwaga, certyfikat jest wydawany tylko na podstawie dostarczonych przez Organizatora i wypełnionych przez Uczestnika i przedstawiciela hotelu formularzy. Jeżeli organizujesz sobie wyjazd samodzielnie, nie zapomnij dostarczyć do Organizatora informacji o miejscu Twojej praktyki)
– i najważniejsze. BEZPIECZEŃSTWO. Będziesz miał opiekę i wsparcie Organizatora w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii na praktyce, niezależnie, czy organizujesz sobie wyjazd samodzielnie, czy nie.

Wyjazd do Wielkiej Brytanii. Warto?

– odbywając praktyki w hotelarstwie i gastronomii – zarabiasz i to nie mało,
– zdobywasz nowe doświadczenie, które z pewnością będzie stanowiło interesujący punkt w Twoim CV,
– poprawisz i udoskonalisz znajomość języka angielskiego,
– poznasz kulturę brytyjską i sposób życia na Wyspach,
– nawiążesz nowe interesujące znajomości i przyjaźnie.

Dla kogo?

Chcesz wziąć udział w programie? Nic prostszego, wystarczy zgłosić się do naszego biura lub do jednego z naszych przedstawicieli i wypełnić dokumenty. Jeżeli wolisz wszelkie sprawy załatwiać od razu i nie lubisz tracić czasu, zarejestruj się on – line. Niecałe 10 minut  – prosto, szybko, i skutecznie. Tego samego dnia skontaktujemy się z Tobą i rozpoczniemy procedurę.

Wystarczy, że:
-masz ukończone 18 lat i nie więcej niż 30 lat
-znasz angielski w stopniu komunikatywnym
-masz czas i lubisz poznawać nowe miejsca

A jeżeli:

-masz doświadczenie zawodowe w branży hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej
-brałeś udział w podobnym programie w kraju anglojęzycznym
-znasz świetnie angielski
… to ten program jest idealny dla Ciebie!

Pełnopłatne praktyki

Wyjazdy na praktyki za granicę są bardzo popularne wśród młodych ludzi na całym świecie.

W związku z tym każdego roku do Wielkiej Brytanii przyjeżdżają młodzi ludzie z takich krajów jak : Australia, Nowa Zelandia,Brazylia, Południowa Afryka czy Francja, Hiszpania, Niemcy i Czechy. Są to młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat, którzy chcą przeżyć przygodę swojegożycia, zdobyć nowe doświadczenie, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie oraz zarobić pieniądze. To także studenci, którzy decydują się spędzić tzw. gap year, czyli roczną przerwę w nauce, właśnie w Wielkiej Brytanii.

Możliwość odbycia pełnopłatnych praktyk jest możliwe głównie w usługach sektora hotelarskiego. Najczęściej praktykanci wykonują obowiązki w ramach tzw. GENERAL ASISSTANT, czyli łączą obowiązki z różnych działów.

Jakie prawa ma praktykant?

Za wykonane obowiązki nie może otrzymać mniej niż ustawowa stawka minimalna, obowiązująca w Wielkiej Brytanii (zobacz więcej w dziale zarobki)
Przy pobycie ponad 6 miesięcy należy mu się urlop
Od wynagrodzenia pobierane są zaliczki na podatek i ubezpieczenie
Nie wymaga się doświadczenia jak w przypadku pracowników

Jakie obowiązki ma praktykant?

powinien wykonywać powierzane mu obowiązki z należytą starannością, ponieważ jest za to wynagradzany
musi stosować się do zasad panujących w danym miejscu
wykonywać zadania powierzone mu przez przełożonych

STANOWISKA I OBOWIĄZKI

Jadąc do Wielkiej Brytanii znasz już hotel, miejsce zakwaterowania, wiesz jak nazywa się Twój praktykodawca oraz jaki mniej więcej zakres obowiązków będzie Cię dotyczyć.

UWAGA: Jeżeli organizujesz praktyki samodzielnie – Pamiętaj o ustaleniu wszystkich szczegółów z hotelem/restauracją!

Praktykanci wykonują obowiązki związane z pracą m.in. na takich stanowiskach jak: kelner, pomocnik kelnera, barman, pomocnik barmana, recepcjonista, pokojówka, portier, pracownik kuchni. Najczęściej szczegóły dotyczące stanowiska zostają określone po przyjeździe do praktykodawcy, który sprawdzi Twoją znajomość języka w praktyce.

HOTELE I RESTAURACJE (info dla Uczestników decydujących się na skorzystanie z oferty praktyk przedstawionej przez kontrahenta)

Kontrahent współpracuje z kilkuset hotelami i restauracjami zlokalizowanymi na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Są to zarówno placówki duże (hotele powyżej 100 pokoi), jak i małe, rodzinne tzw. „Inn’s” (restauracja i 5-15 pokoi gościnnych), duże sieciowe hotele, kompleksy rekreacyjno – wypoczynkowe, puby i restauracje oraz hostele.

GODZINY PRACY
Oferty proponowane przez kontrahenta dają Uczestnikowi możliwość wykonywania obowiązków w wymiarze pełnego etatu, co stanowi ok. 35-40h tygodniowo.
Zwykle obowiązki wykonywane są w systemie zmianowym: porannym, popołudniowym, wieczornym bądź nocnym – zależy to od organizacji pracy w hotelu czy restauracji.
Zdarza się, że praktykodawca oferuje możliwość praktyki w godzinach nadliczbowych, jeśli ruch w hotelu czy restauracji tego wymaga.

Zakwaterowanie

Wyjeżdżając  na pełnopłatne praktyki nie musisz martwić się o zakwaterowanie – praktyka będzie odbywać się tam, gdzie praktykodawca oferuje zakwaterowanie – tzw LIVE-IN.

Hotele udostępniają albo pokoje na terenie danego obiektu lub pokoje socjalne dla pracowników w tzw. staff house – czyli osobnym budynku sąsiadującym bezpośrednio z hotelem.

Koszt takiego zakwaterowania waha się najczęściej od 0 do ok. 60 GBP tygodniowo, jest więc bardzo tanią formą zamieszkania.

UWAGA: Proszę mieć na uwadze, że standard zakwaterowania oferowanego przez praktykodawcę może być niski, nawet przy 4 gwiazdkowych hotelach!

Wielką zaletą mieszkania w miejscu praktyki są nie tylko niskie koszty, czy oszczędność na dojazdach do pracy ale przede wszystkim  możliwość łatwiejszej aklimatyzacji w Anglii. Można je potraktować jako idealną alternatywę na start lub korzystać z niego przez cały czas trwania programu.

Zaletą mieszkania u rodziny goszczącej jest ciągły kontakt z językiem angielskim, osłuchanie z brytyjskim akcentem i poznanie zwyczajów i tradycji Brytyjczyków. Często rodziny oferują wyżywienie. Średnio tygodniowy koszt zakwaterowania wynosi od ok. 80 GBP od osoby.

Mieszkając w hostelu poznasz młodych ludzi z całego świata a wynajmowane domy studenckie posiadają w pełni wyposażoną kuchnię – możesz więc samodzielnie przygotowywać posiłki. Często domy studenckie są wyposażone w dodatkowy sprzęt TV, VHS itp. Średnio tygodniowy koszt wynajmu wynosi ok. 65 GBP za osobę.

Jeżeli organizujesz wyjazd samodzielnie – pomyśl o kwestii zakwaterowania wcześniej!

Wyżywienie

Zazwyczaj praktykodawca oferuje wyżywienie podczas godzin pracy.  Jeżeli jednak praktykodawca nie będzie oferował posiłków, przygotowujesz je we własnym zakresie. Tygodniowe koszty wyżywienia w Wielkiej Brytanii oscylują w okolicach 50 – 60 GBP/tydzień.

Zarobki
Odbywając płatną praktykę otrzymujesz pełne wynagrodzenie za przepracowane godziny.

Praktykodawca rozlicza się z Tobą stosując stawkę godzinową, nie mniejszą jednak niż ustawowa stawka w UK za godzinę. Oznacza to, że otrzymasz co najmniej 6,08 GBP jeśli masz powyżej 21 lat i 4,98 GBP jeśli nie masz ukończonego 21 roku życia.

UWAGA: Jeżeli praktyki organizujesz samodzielnie – nie zapomnij o ustaleniu szczegółów rozliczeń z praktykodawcą.

Od wynagrodzenia brutto pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy – ok. 10% i opłata na National Insurance (ubezpieczenie społeczne)

Długość praktyki     12 tygodni        52 tygodnie
Zarobek brutto     2918,4 GBP        12 646,4 GBP
Tax *                    298 GBP            1264 GBP
NI **                     146 GBP            632 GBP
Zarobki netto     2474,4 GBP        10 750 GBP
(13 233 PLN)***        (57  493 PLN)***

* podatek ok. 10% (do zwrotu)
** National Insurance (ok. 5%)
*** Wg średniego kursu NBP z dnia 02.01.2012 (1 GBP = 5,3480 PLN)

Powyższa tabela przedstawia przykładowe wyliczenie minimalnych zarobków netto (wg stawki: 5,93 GBP) w oparciu o długość pobytu i przy założeniu odbywania praktyki w najczęściej spotykanym wymiarze 40 h tygodniowo.

Dodatkowo, bardzo często w hotelach i restauracjach przewidziane są godziny nadliczbowe, a także istnieje możliwość otrzymywania napiwków, które w niektórych przypadkach zwiększają Twoje zarobki nawet o 100 %.

Wynagrodzenie wypłacane jest tygodniowo, co dwa tygodnie lub miesięcznie – zależnie od zasad obowiązujących w danym hotelu, pubie czy restauracji.

O zwrot podatku możesz ubiegać się po powrocie do kraju. Więcej informacji znajdziesz w dziale zwrot podatku.

Opcje programu WORK UK

Program WORK UK jest dostępny w kilku opcjach:

1. WORK UK STANDARD
rozpoczęcie kursu e-learning od 1.01. do 14.05. oraz od 2.07. – do 31.12.

Warunki:
– Płatność za program następuje w ratach – pierwsza przy podpisaniu umowy, II rata przed rozpoczęciem kursu
– GWARANCJA CELU – jeżeli wyjazd na praktykę nie dojdzie do skutku (po odbyciu kursu) z przyczyn nie leżących po stronie Uczestnika, czyli cel programu nie zostanie osiągnięty – Koszty są zwracane. Dotyczy to zarówno zdarzeń losowych, których udziałem jest Uczestnik – w przypadku kiedy praktyki organizował sam jak i organizował Organizator jak i kiedy Organizator nie zorganizuje praktyk dla Uczestnika w ustalonej dacie (tylko Uczestnicy, którzy wypełnią PLACEMENT REQUEST)
– możliwość wyjazdu na praktyki 2 osób razem

2. WORK UK wakacyjny
rozpoczęcie kursu e-learning od 15.05. – do 1.07.

Warunki:
– Płatność za program następuje w ratach – pierwsza przy podpisaniu umowy, II rata przed rozpoczęciem kursu
– GWARANCJA CELU – jeżeli wyjazd na praktykę nie dojdzie do skutku (po odbyciu kursu) z przyczyn nie leżących po stronie Uczestnika, czyli cel programu nie zostanie osiągnięty – Koszty są zwracane. Dotyczy to zarówno zdarzeń losowych, których udziałem jest Uczestnik – w przypadku kiedy praktyki organizował sam jak i organizował Organizator jak i kiedy Organizator nie zorganizuje praktyk dla Uczestnika w ustalonej dacie (tylko Uczestnicy, którzy wypełnią PLACEMENT REQUEST)
– możliwość wyjazdu na praktyki 2 osób razem

3. WORK UK Zdecyduj sam!
rozpoczęcie kursu e-learning od 1.01. do 14.05. oraz od 2.07. – do 31.12.

Warunki:
– Płatność za program następuje dopiero po osiągnięciu celu programu, czyli po otrzymaniu od Organizatora pierwszej oferty praktyki (jeżeli Uczestnik wypełni PLACEMENT REQUSET wraz z formularzem zgłoszeniowym).

Dodatkowo, jeżeli przedstawiona oferta nie spełni oczekiwań Uczestnika Work UK Zdecyduj sam może ją odrzucić, wówczas Organizator przedstawi drugą propozycję.   Uczestnik WORK UK Zdecyduj sam! w dokumencie Placement Request określa swoje wymagania dotyczące miejsca praktyk oraz zakres obowiązków, którymi jest zainteresowany w trakcie praktyk.
– GWARANCJA CELU – jeżeli wyjazd na praktykę nie dojdzie do skutku (po odbyciu kursu) z przyczyn nie leżących po stronie Uczestnika, czyli cel programu nie zostanie osiągnięty – Koszty są zwracane. Dotyczy to zarówno zdarzeń losowych, których udziałem jest Uczestnik – w przypadku kiedy praktyki organizował sam jak i organizował Organizator jak i kiedy Organizator nie zorganizuje praktyk dla Uczestnika w ustalonej dacie (tylko Uczestnicy, którzy wypełnią PLACEMENT REQUEST.

4. WORK UK Zdecyduj sam! wakacyjny
rozpoczęcie kursu e-learning od 15.05. – do 1.07.

Warunki:
– Płatność za program następuje dopiero po osiągnięciu celu programu, czyli po otrzymaniu od Organizatora pierwszej oferty praktyki (jeżeli Uczestnik wypełni PLACEMENT REQUSET wraz z formularzem zgłoszeniowym).

Dodatkowo, jeżeli przedstawiona oferta nie spełni oczekiwań Uczestnika Work UK Zdecyduj sam może ją odrzucić, wówczas Organizator przedstawi drugą propozycję.   Uczestnik WORK UK Zdecyduj sam! w dokumencie Placement Request określa swoje wymagania dotyczące miejsca praktyk oraz zakres obowiązków, którymi jest zainteresowany w trakcie praktyk.
– GWARANCJA CELU – jeżeli wyjazd na praktykę nie dojdzie do skutku (po odbyciu kursu) z przyczyn nie leżących po stronie Uczestnika, czyli cel programu nie zostanie osiągnięty – Koszty są zwracane. Dotyczy to zarówno zdarzeń losowych, których udziałem jest Uczestnik – w przypadku kiedy praktyki organizował sam jak i organizował Organizator jak i kiedy Organizator nie zorganizuje praktyk dla Uczestnika w ustalonej dacie (tylko Uczestnicy, którzy wypełnią PLACEMENT REQUEST.

Koszty WORK UK

Cena programu uzależniona jest od terminu, w którym chcesz rozpocząć program. Pamiętaj, żeby planując wyjazd do Wielkiej Brytanii wziąć pod uwagę 2 tygodniowy okres kursu e-learning)

WORK UK standard
KOSZT 1399 PLN     RABAT -150 PLN „Jadę sam”

WORK UK standard wakacyjny (kursy wakacyjne rozpoczynają się pomiędzy 15 maja a 1 lipca)
KOSZT 1799 PLN     RABAT -150 PLN „Jadę sam”

WORK UK Zdecyduj sam! standard
KOSZT 1899 PLN     RABAT -150 PLN „Jadę sam”

WORK UK Zdecyduj sam! wakacyjny (kursy wakacyjne rozpoczynają się pomiędzy 15 maja a 1 lipca)
KOSZT 2399 PLN     RABAT -150 PLN „Jadę sam”

Procedura

WORK UK STEP BY STEP

1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego
2. Wypełnienie formularza PLACEMENT REQUEST jeżeli Uczestnik chce mieć zorganizowaną praktykę przez organizatora i dostarczenie wymaganych dokumentów
3. Podpisanie umowy i wpłata zaliczki
4. Interview w języku angielskim
5. Otrzymanie potwierdzenia rejestracji na program WORK UK:
– wyznaczenie daty rozpoczęcia i zakończenia kursu
– otrzymanie loginu i hasła do platformy e-learningowej
6. Otrzymanie dokumentu Placement Conditions (osoby, które wypełniły Placement Request) – dokument potwierdzający możliwość zorganizowania pełnopłatnych praktyk w po zakończeniu kursu –  Osoby, które wypełniły PLACEMENT REQUEST:
7. Wpłata pozostałej kwoty
8. Zakończenie kursu:
– otrzymanie materiałów w formie elektronicznej
– otrzymanie Dyplomu ukończenia kursuw j. angielskim
9. Otrzymanie Proposal Letter wraz z Interview details(oferta praktyki wraz z danymi kontaktowymi w celu odbycia rozmowytelefonicznej z hotelem/restauracją) – Osoby, które wypełniły PLACEMENT REQUEST:
10. Podpisanie Umowy na praktykę – Osoby, które wypełniły PLACEMENT REQUEST:
11. Potwierdzenie daty wyjazdu, – Osoby, które wypełniły PLACEMENT REQUEST:
12. Organizacja wyjazdu, – Osoby, które wypełniły PLACEMENT REQUEST:
13. Wyjazd do Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie praktyki,
14. Dostarczenie po 3 tygodniach FEEDBACK FORM
15. Ewaluacja praktyki po 8 tygodniach
16. Po zakończeniu praktyk uzyskanie certyfikatu Certificate in Work Experience

DOKUMENTY
1. Formularz zgłoszeniowy
2. Written Test (test językowy)
3. Umowa

Dodatkowe dokumenty dla osób, które po zakończeniu kursu chcą mieć zorganizowaną pełnopłatną praktykę w hotelu przez Organizatora
4.    CV w języku angielskim
5.    zdjęcie w formie elektronicznej (formatu paszportowego, legitymacyjnego)
6.    Umowa na praktykę w konkretnym hotelu (po potwierdzeniu miejsca i interview telefonicznym z managerem hotelu)
Dodatkowo może przedłożyć:
7.    referencje od poprzednich pracodawców (miejsc praktyk),
8.    w przypadku studentów lub absolwentów kierunków o profilu hotelarskim, turystycznym lub gastronomicznym zaświadczenie z uczelni lub kopia dyplomu,
9.    kserokopie zaświadczeń i dyplomów z odbytych kursów zawodowych,
10.   kserokopie. certyfikatów językowych (F i r s t , A d v a n c e d , P r o f i c i e n c y C e r t i f i c a t e , L C CI , TOE F L ).

 
 

Newsletter

Nauka w Wielkiej Brytanii

Praca w Anglii

Praktyki i staże zawodowe

Rezerwacja

Porady