Opieka medyczna w Wielkiej Brytanii



Na mocy umów międzynarodowych opieka zdrowotna dla Polaków przebywających na terenie UK jest bezpłatna. Dotyczy to wszelkich nagłych wypadków oraz zachorowań. Gdy złamiemy nogę lub będziemy mieli atak wyrostka robaczkowego operacja będzie bezpłatna. Wszelkie planowane operacje (np. operacja łękotki) są dodatkowo płatne. Wizyta u lekarza z powodu choroby jest bezpłatna. W przypadku, gdy potrzebna jest wizyta u dentysty, leczenie lub wyrwanie zęba będzie bezpłatne. Nie dotyczy to białych plomb jak również leczenia kosmetycznego.

Wszyscy obywatele polscy przebywający na terenie Zjednoczonego Królestwa objęci są bezpłatną podstawową opieką zdrowotną w ramach NHS (National Health System). Korzystać z pomocy medycznej możemy na kilka sposobów:

GP – (General Practitioner) czyli lekarz rodzinny albo domowy.

Do GP należy zwracać się ze wszystkimi problemami, to on Państwa leczy, zapisuje leki i ewentualnie kieruje na dalsze leczenie specjalistyczne, badania czy do szpitala. Większość gabinetów działa rano i wieczorem, najczęściej w godzinach 9-11 i 17-20. Często można dostać bezpłatne leki, np. przeciwbólowe lub antybiotyki. Wszystkim dłużej przebywającym na wyspach (np. studenci) w Anglii zaleca się, aby zarejestrowali się u GP. W tym celu należy udać się do najbliższego gabinetu i poprosić o rejestracje. Przychodnie są najczęściej oznaczone szyldem SURGERY.

Jeśli mają Państwo kłopoty ze znalezieniem najbliższego GP, radzimy zapytać osobę wynajmującą mieszkanie, sąsiadów lub w najbliższym sklepiku. Często się zdarza, że trzeba odwiedzić kilka gabinetów, ponieważ nie wszystkie rejestrują przez cały czas, a niektóre wcale nie chcą nowych pacjentów (tak, jak w naszych przychodniach rejonowych). Jeśli w żadnym okolicznym gabinecie nie będą chcieli Państwa zarejestrować, należy zadzwonić do NHS (0 845 46 47), a tam podadzą adres GP, który zostanie wyznaczony i zobligowany do zarejestrowania Państwa. Po zarejestrowaniu otrzymujemy kartę medyczną, która w razie potrzeby może służyć za potwierdzenie adresu.

Jeśli potrzebujemy porady lekarskiej w miarę szybko, a a nasz GP jest nieosiągalny, nie jesteśmy jeszcze zarejestrowani, lub proces ten się przeciąga, możemy wybrać się do walk-in centre.

walk-in centre – czyli przychodnia lekarska bez uprzednich zapisów

Walk-in centre – to bezpłatna przychodnia lekarska, w której nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji. Jest ona szczególnie przydatna, gdy nasz GP jest nieosiągalny lub mamy problemy z rejestracją. Przychodzimy, mówimy w recepcji ogólnie do jakiej grupy należą nasze dolegliwości (np. ból żołądka) i czekamy na przyjęcie. W zależności od ilości pacjentów i ciężkości naszych dolegliwości czas oczekiwania waha się od kilku sekund do kilku godzin – średnio ok. 1 godziny. Na miejscu wykonywane są wszystkie potrzebne badania, a w razie potrzeby kierowani jesteśmy na dalsze leczenie specjalistyczne. Często również dostajemy bezpłatne leki. We wszystkich walk-in center uzyskamy pomoc w przypadku antykoncepcji awaryjnej. W walk-in Centre najczęściej nie ma nikogo, kto mówi po polsku, można jednak porozumiewać się językiem migowym. Zrozumieją, jak pokażemy na brzuch lub głowę i powiemy auuu. Raczej nie skierują nas do psychiatry tylko do osoby, która będzie przeszkolona w leczeniu odpowiednich dolegliwości. Adresy walk-in-centres w Londynie znajdują się dziale przydatne adresy i telefony

family planning – antykoncepcja i sprawy kobiece

Family planning – miejsce, w którym każda kobieta uzyska stosowną pomoc jeśli chodzi o tak zwane sprawy kobiece. Udzielane są porady dotyczące szeroko pojętego planowania rodziny: badania ginekologiczne, bezpłatne testy ciążowe, pomoc w przypadku nie pożądanej ciąży, antykoncepcja z bezpłatnymi preparatami włącznie, jak również prowadzenie ciązy. Adres najbliższego Family planning można uzyskać od swojego GP lub w walk-in center. Często wymagana jest rejestracja przed pierwszą wizytą (można zarejestrować się wypełniając prosty formularz).

Jeżeli kobieta stosowała jakiś rodzaj antykoncepcji, lekarz doradzi dalsze postępowanie w czasie pobytu w Londynie. Kobieta powinna wziąć ze sobą opakowanie od pigułek antykoncepcyjnych, które przyjmuje. Jeżeli nie ma na rynku brytyjskim tych samych pigułek, kobieta otrzyma pigułki o podobnym składzie. Pigułki antykoncepcyjne, jak również prezerwatywy i inne środki antykoncepcyjne są wydawane w family planning za darmo. Najczęściej otrzymuje się je na 3 miesiące lub pół roku. Po upływie tego czasu można ponownie udać się do family planning w celu otrzymania następnych środków antykoncepcyjnych.

ambulance – karetka ratunkowa

„I need an ambulance”, czyli potrzebuję karetkę, to jedno z tych zdań, których nie chcielibyśmy mieć potrzeby nigdy używać. Na wszelki wypadek dobrze jednak posiadać wiedzę również na ten temat. Ambulance ma na celu jak najszybsze przetransportowanie pacjenta do szpitala, udzielając mu po drodze niezbędnej pomocy. W załogach większości karetek (w przeciwieństwie do naszych) nie ma lekarza, jest tylko sanitariusz i kierowca. W celu wezwania dzwonimy pod bezpłatny numer 999 lub z telefonu komórkowego pod numer 112 (wspólna centrala policji, straży i pogotowia ratunkowego) i opisujemy sytuacje: gdzie, co się stało, ile osób jest poszkodowanych i kto dzwoni. Nie należy odkładać słuchawki dopóki nie usłyszymy powtórzonego adresu pod jaki ma być wysłana karetka. Wezwanie karetki jak i jej przyjazd, jak również pomoc w szpitalu są oczywiście bezpłatne (chyba że wezwanie było ewidentnie pozbawione sensu)

recepta – czyli co zrobić z wypisaną receptą

Receptę można zrealizować w miejscu oznaczonym szyldem Chemistyry, Drugs, lub w sklepie Boots. Przed wykupieniem recepty należy ją wypełnić na odwrocie wpisując imię, nazwisko i adres oraz podpisać się. Jeśli nie należymy do żadnej z grup zwolnionych z opłat za leki, to  na pytanie, czy będziemy płacić za lek, odpowiadamy twierdząco. Ponieważ dla każdego pacjenta przygotowywane jest opakowanie, drukowane są specjalne etykiety, lek jest odmierzany z opakowania zbiorczego, a realizacja recepty może potrwać kilka minut. Jeśli w aptece nie będzie akurat tego leku, zostanie on dla nas zamówiony i najprawdopodobniej dostarczony do domu w ciągu kilku godzin lub najpóźniej następnego dnia rano (w niektórych aptekach lek trzeba odebrać osobiście). Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie zawierające gwarantujące zwrot kosztów leczenia, powinniśmy zachować rachunek z apteki i po powrocie starać się o zwrot poniesionych wydatków.

Ryczałtowa opłata za lek na receptę NHS wynosi 6,10 funta, niezależnie od tego, jaka jest pełnopłatna cena leku. Czasami cena leku jest niższa niż opłata ryczałtowa, a lek można kupić bez recepty co wychodzi taniej. Niekiedy zdarza się, że lek jest tańszy niż 6,10 funta, ale wymagana jest na niego recepta. Żeby zaoszczędzić, możemy poprosić lekarza o wypisanie na niego prywatnej recepty. Wtedy zapłacimy właściwą cenę leku. Lekarz najczęściej wie, ile kosztuje przepisywany lek i można się go o to zapytać.

Osoby zwolnione z opłat za recepty NHS:

  • kobiety w ciąży
  • matki dzieci do 12 miesiąca życia
  • dzieci do 16 roku życia
  • studenci full time do 19 roku życia
  • osoby na zasiłku lub otrzymujące kredyt rodzinny
  • osoby powyżej 60 roku życia
  • inwalidzi wojenni

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości mogą Państwo zadzwonić pod numer infolini NHS: 0 845 46 47

Napisz komentarz

 
 

Newsletter

Nauka w Wielkiej Brytanii

Praca w Anglii

Praktyki i staże zawodowe

Rezerwacja

Porady