National Insurance Number czyli ubezpieczenieKażda osoba, która posiada wizę studencką, a więc może legalnie pracować, powinna wystąpić o National Insurance Number. Wydawany jest on bezpłatnie w DSS (Departement of Social Security) wg miejsca zamieszkania. Jest czymś w rodzaju naszego NIP-u. Pracodawcy opłacając podatki podają ten numer i idą one na nasze konto. Po powrocie do Polski można odzyskać podatki zapłacone przez brytyjskiego pracodawcę.

Dla pracodawcy National Insurance Number jest istotny, ponieważ posiadanie go potwierdza, że mogą Państwo legalnie pracować. Department of Social Security wystawia go tylko tym osobom, które są uprawnione do podjęcia legalnej pracy.

Generalnie większość pracodawców, którzy zamierzają legalnie zatrudnić pracownika pyta o ten numer. Jeżeli jest to pierwsza praca, należy powiedzieć, że zaraz po zatrudnieniu wystąpi się o ten numer do DSS. Pracodawcy to rozumieją. W ciągu 7 dni od zatrudnienia należy udać się do DSS.

Aby otrzymać National Insurance Number należy pójść z paszportem, Certyfikatem ze szkoły, listem od pracodawcy, który właśnie zatrudnił lub zamierza zatrudnić dana osobę oraz potwierdzeniem zakwaterowania (list od osoby wynajmującej nam pokój). Numer jest wydawany po ok 3 miesiącach od zgłoszenia, ale można w tym czasie legalnie bez problemu pracować, posiadając potwierdzenie wystąpienia o ten numer.

UWAGA!!!

Przestrzegamy przed nielegalnym kupowaniem National Insurance Number od osób, które się tym zajmują. Potrafią wmówić, że w urzędzie taki numer kosztuje np. 500 funtów, a oni sprzedają za jedyne 200 funtów! Sprzedają kradzione numery, fałszywe lub osób, które wyjechały z kraju. W przypadku kontroli, urzędnicy z Home Office mogą sprawdzić takie dane przez telefon! National Insurance Number wydawany jest bezpłatnie!

 
 

Newsletter

Nauka w Wielkiej Brytanii

Praca w Anglii

Praktyki i staże zawodowe

Rezerwacja

Porady