Ciekawostki w LondynieW tym miejscu opisujemy zagadnienia, które nas zaskoczyły w Anglii (mile, bądź nieco mniej):

  • Oczywiście tego, że jest w Anglii ruch lewostronny, to się spodziewaliśmy, ale miłym zaskoczeniem są napisy na jezdni, które o tym przypominają. W Londynie jest dużo ulic jednokierunkowych i teoretycznie nigdy nie wiadomo, skąd nadjedzie samochód. Wystarczy jednak spojrzeć na asfalt i napis nam podpowie Look left (spójrz w lewo) lub Look right (spójrz w prawo).
  • Wiele supermarketów jest otwartych całą dobę (Tesco) lub prawie (Sainsbury).
  • Narzuty w restauracjach, a szczególnie pub-ach są niewielkie. W sklepie można dostać piwo od 1 funta, a w pub-ie od 1,30 funta. Praktycznie nie ma osób pijących w parkach, na klatkach itd., ponieważ za prawie tę samą cenę można się napić w pubie.
  • Woda mineralna (mineral water) jest bardzo droga. Praktycznie jest w tej samej cenie, co inne napoje. Do tego, rzadko bywa mineralna, najczęściej jest to woda stołowa. Rzadko można też spotkać wodę gazowaną (sparkling water), najczęściej jest to woda niegazowana (still water). Gdy prosi się w sklepie o mineral water, otrzyma się niegazowaną wodę stołową. W restauracjach można poprosić o podanie wody z kranu (?!) i jest ona bezpłatna (tap water). Polecamy spróbowanie wody Volvic o smaku truskawkowym (koniecznie schłodzonej).
  • Papierosy sprzedawane są w paczkach po 10 lub 20 sztuk, niektóre po 25 i 30. Ceny są bardzo wysokie, paczka (20 papierosów) kosztuje ponad 4 funty. Dobry argument za rzuceniem palenia.
  • Większość pubów jest czynnych do godziny 23 w dzień powszedni i do 22.30 w niedziele. W większości sklepów po tej godzinie nie można kupić alkoholu. Alkohol można w nocy kupić w klubach nocnych, w niektórych restauracjach i w sklepach Off Licence.
  • Niektóre restauracje są czynne do późna w nocy (lub nawet całą dobę).
  • Istnieją punkty (family planning centre), w których można otrzymać środki antykoncepcyjne za darmo! Więcej na ten temat w dziale opieka medyczna.
 
 

Newsletter

Nauka w Wielkiej Brytanii

Praca w Anglii

Praktyki i staże zawodowe

Rezerwacja

Porady